Poznávací zájezd nehotelbusový zájezdBali – Komodo - Flores - Za komodskými draky a tajemstvím kelimutu

19 dní | Indonésie

Jsou mohutní a vzbuzují respekt. Pokud varany komodské chcete vidět na vlastní oči, musíte se za nimi vydat na odlehlé ostrovy východní Indonésie. Tento unikátní druh se nachází na jediném místě planety. Místní vesničané pro tento fakt mají vysvětlení v podobě legendy, podle které draci a domorodci pocházejí z jedné matky, princezny Putru Nagy, která v dávných časech porodila dvojčata, syna a dceru – draka. Vesničany z Komoda a varany tak spojuje sourozenecký vztah.

Pro západní svět tyto ještěry objevil objevil poručík van Hensbroek, působící ve službách holandské koloniální správy ve východní Indonésii. V roce 1910 se vydal na Komodo, aby na místě prověřil pověsti o výskytu krokodýlů mimořádných rozměrů. Podle jeho fotografií a zaslané kůže popsal o dva roky později Pieter Ouwens, ředitel botanické zahrady v dnešním Bogoru, existenci nového živočišného druhu Varanus komodoensis. Podle odhadů v současné době žije ve volné přírodě asi 5700 varanů komodských, mimo samotného Komoda se vyskytují pouze na okolních ostrovech Rinca, Gili Motang, Gili Dasami, Nusa Kode a severním pobřeží Floresu.

Dostáváme doprovod v podobě místního rangera ozbrojeného dlouhou holí s vidlicí na konci, která má v případě nutnosti stačit k tomu , aby zvíře o délce až tři metry a hmotnosti okolo sedmdesáti kilogramů udržela mimo náš dosah. Několik varanů, na které během pochodu narazíme, nás bez jediného pohybu nechá přiblížit na pár kroků. Zdání však klame, ospalé mimikry jsou loveckou taktikou, kterou tito ještěři dokáží úspěšně využívat. Na krátkouvzdálenost mohou vyvinout rychlost až dvacet kilometrů za hodinu.

Flores lemují kužely vulkánů , všudypřítomná zeleň i bohatství podmořského světa. Cestování není již tak jednoduché jako na jiných, turisty vice navštěvovaných ostrovech, ale ten, kdo se do tohoto kouta vydá, nebude zklamán. Kdyby měl navštívit jediné místo, floreský přírodní zázrak Kelimutu, bude to stát za to. Ale uvidíte toho vice, etnika Manggarai a Ngada a jejich tradiční vesnice ležící pod impozantním vulkánem Gunung Inerie. Vydáme se objevovat podmořské krásy  národního parku 17 ostrovů i podmořské zahrady. A budeme obdivovat umění tkalců ikatu.

S – snídaně, O – oběd, V – večeře

1. den:

ODLET Z EVROPY

2. den:

PŘÍJEZD NA BALI – HOTEL
Přílet na Bali, transfer do hotelu

3. den:

BALI – LABUAN BAJO (S)
Transfer na letiště, poté přelet do Labuan Bajo, jeskyně Batu Cermin a vesnice Desa Rangko. Budeme projíždět pěknými scenériemi předměstí Labuan Bajo. Výhled a západ slunce z Bukit Cinta.

4. den:

LABUAN BAJO – VESNICE NELO – OSTROV RINCA – OSTROV KALONG (S,V)
Tradiční vesnice Nelo je domovem místních rolníků. Uvítací tanec caci (tanec s bičem). Návrat do Labuan Bajo, nalodění a plavba na ostrov Rinca, osídleného obyvateli jediné vesnice. Místní obyvatelé zde pracují převážně jako rybáři. Protože žijí na ostrově draka, zůstávají po jejich boku. Z bezpečnostních důvodů je většina domů postavena na kůlech. Vycházka po ostrově za komodskými draky a další divokou zvěří. Kalong – malý ostrov pokrytý mangrovníky, které obklopují ostrov a jsou ideálním prostředím pro netopýry. V pozdním odpoledni se vám naskytne úchvatný pohled, když z ostrova vylétají tisíce netopýrů při hledání potravy. Noc na lodi poblíž ostrova Kalong.

5. den:

OSTROV KALONG – TREK NA OSTROV RINCA – OSTROV KELOR – LABUHAN BAJO (S,O)
Krátká procházka do vnitrozemí ostrova Rinca, kde budeme hledat komodské draky a další divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Rinca je mnohem menší než ostrov Komodo, ale je na něm k vidění více draků. Po klidné procházce na tomto ostrově se vrátíme na loď a vyplujeme k ostrovu Kelor – malý prázdný ostrov, který má bílou písečnou pláž, pěkné místo pro šnorchlování nebo koupání. Odpoledne zpět do Labuan Bajo.

6. den:

LABUAN BAJO – DENGE – WAEREBO (S,V)
Přesun do vesnice Denge přibližně 5 hodin jízdy. Po příjezdu zahájení treku do tradiční vesnice Waerebo, cca 4 – 5 hodin. Cestou budete míjet řeku Wae Lomba, krajinu Nampe Bakok. Tradiční vesnice Wae Rebo, nahlédnutí do místního způsobu života. Noc ve vesnici.

7. den:

WAE REBO – DENGE – RUTENG (S,O)
Po snídani návrat dolů do vesnice Denge, v Denge bude zajištěn oběd, po obědě přesun do Rutengu s několika zastávkami včetně rýžového pavučinového pole pole Lingko a Narang s rýžovou terasou a krásnou krajinou.

8. den:

RUTENG – GOLO CURU – LIANG BUA – BAJAWA (S)
Pěkné panorama města Ruteng, rýžová pole. Zastávka u jeskyně Liang Bua asi 16 km severně od Rutengu, toto místo je nalezištěm slavného Homo Floresiensis. Drobná kostra zvaná Hobit byla objevena během tříměsíčních vykopávek uvnitř jeskyně Liang Bua, Vědci se domnívají, že může představovat nový lidský druh, Homo floresiensis. Přesun do Bajawy. Pokud nám to čas dovolí, zastavíme se u jezera Ranamese v Aimere a v tradiční vesnici Bena kmene Ngada.

9. den:

BAJAWA A OKOLÍ (S)
Výstup na Gunung Wawo Muda, místní obyvatelé mu říkají druhé Kelimutu, protože má 3 nebo 4 malé krátery s různě zbarvenou vodou. Budeme procházet místními kukuřičnými, kávovými a kakaovými zahradami, stejně jako otevřenými travnatými plochami. Z kráteru je nádherný výhled na nížinnou oblast s malými vesničkami. Bajawa se nachází v srdci etnické civilizace Ngadha, která je známá megalitickými kulturami. Jsou zde tradiční vesnice vybavené kamennými památníky, svatyněmi pro uctívání předků a domy Adat. Vesničky jsou krásně usazené ve vulkanické hornaté oblasti. Odpoledne navštívíme vesnici Luba, poté se vydáme na vyhlídku Gunung Wolobobo nedaleko Bajawy a nakonec nás čeká nenáročná procházka do Watu Wariwoto.

10. den:

BAJAWA – WOLOLOBO – RIUNG (S)
Brzy ráno vyjedeme na Wolobobo, kopec nedaleko Bajawy s úžasným výhledem z vrcholu, s otevřenou savanou a nádherným výhledem na sopku Ineria a údolí Ngada. Během cesty budeme projíždět místní zemědělskou půdou (převážně oblastí kávových plantáží). Přejezd do pobřežní oblasti, do města Riung, asi 3,5 hodiny jízdy.

11. den:

RIUNG / PULAU 17 (S,O)
Plavba lodí , koupání, šnorchlování. Útes "Sedmnácti ostrovů" je velmi působivý – s množstvím tvrdých i měkkých korálů a spoustou barevných ryb. Celkem je zde 17 ostrovů s množstvím idylických pláží s bílým pískem ke koupání a množstvím druhů korálů a mořských živočichů k objevování. Jednoduchý oběd formou grilování na pláži tohoto malého ostrova.

12. den:

RIUNG – MONI (S)
Přesun do Moni, cca 5 hodin jízdy od Riungu. Cestou se zastavíme na známé pláži Penggajawa a také v některé místní vesnici, nebudou scházet ani pěkné výhledy.

13. den:

MONI – JEZERO KELIMUTU – MONI (S–box)
Brzy ráno ve 4 hod vyjedeme ke tříbarevnému jezeru Kelimutu, které je jednou z nejpozoruhodnějších a nejtajemnějších míst v Indonésii. Tři jezera, zasazená do hlubokých kráterů ve výšce 1 600 metrů mění barvu. Vycházka vedoucí vesnicemi, vodopád Murindao.

14. den:

MONI – MAUMERE (S)
Návštěva tradiční vesnice Jopu a následně přejezd do Maumere. Zastávka na vlastní oběd s mořskými plody v Pantai Koka. Vesnička Watublapi známá svou úrodnou půdou a bohatstvím exotických tropických rostlin a ovoce. Budete mít příležitost dozvědět se více o známé technice místního tkalcovství – výrobě ikatu.

15. den:

ŠNORCHLOVÁNÍ V MAUMERE (S)
Koupání a šnorchlování na ostrovech Pangabatang, Babi a Parmahan.

16. den:

MAUMERE – BALI / OBLAST SANUR (S)
Přelet na Bali. Transfer do hotelu v oblasti Sanur. Relax.

17. den:

PŮLDENNÍ VÝLET NA BALI (S)
Dopoledne koupání poté návštěva jednoho z nejkrásnějších chrámů na Bali s názvem Taman Ayun, který pochází z doby královské dynastie Mengwi, a chrámu Tanah Lot stojícího na skále obklopené mořem. Ideální místo vyčkat západ slunce.

18. den:

SANUR – UBUD – LETIŠTĚ (S)
Odjezd z hotelu, přejezd do Ubudu. Ubud Monkey Forest je malý tropický les obývaný skupinou opic. Na základě přesvědčení místních obyvatel tyto opice les chrání. Chrám Pura postavený kolem roku 1350 hraje důležitou roli v duchovním životě místní komunity.Návštěva trhu, nákupy, transfer na letiště a odlet.

19. den:

PŘÍLET DO EVROPY

Cena zahrnuje

transfery na Floresu a Bali, místní letenky, český doprovod skupiny, místní anglicky mluvící průvodce, ubytování, vstupné do památek, loď do jeskyně Rangko, 2 dny pronájmu lodi do v parku Komodo, ranger v parku Komodo, člun na Riungu (17 ostrovů), člun na ostrov v Maumere, 1 x tanec ve vesnici Watublapi, 1 x tanec Caci ve vesnici Nelo

Cena nezahrnuje

mezinárodní letenky Evropa – Bali, domácí letenky – cena se hodně mění, v současnosti Bali – Labuanbajo cca 50 USD a Maumere – Bali cca 150 USD , vybavení pro mořské sporty, další jídlo / nápoje, pojištění, náklady vzniklé v důsledku zpoždění / zrušení letu, náklady mimo vyjmenované

Odletová mista: Praha, Vídeň, Mnichov

Minimální počet osob: 5

Příplatky:
jednolůžkový pokoj – 8.125,- Kč (není k dispozici na lodi v parku Komodo a ve Wae Rebo)

Termíny a ceny

19.4.2024 - 7.5.2024
cena zájezdu: 77 500 Kč
letenka: 38 000 Kč
cena letenky je orientační
Poznávací zájezd  <small>nehotelbusový zájezd</small>Bali – Komodo - Flores - Za komodskými draky a tajemstvím kelimutu, Mapa