Poznávací zájezd nehotelbusový zájezdRaja Ampat - Wayag

15 dní | Indonésie

Klenoty Korálového trojúhelníku

Ráj existuje. Nachází se ve východní Indonésii a jmenuje se Raja Ampat. Obří přírodní akvárium svojí biodiverzitou ve světových oceánech jen těžko hledá konkurenci a zůstává jedním z posledních útočišť, kde příroda stále odolává civilizačnímu tlaku. „Je to nejpitoresknější krajina, jakou jsem kdy viděl,“ popsal své dojmy z této oblasti slavný britský přírodovědec Alfred Russel Wallace, který v devatenáctém století podniknul na indonéské souostroví šedesát výprav.

Raja Ampat leží v samém srdci korálového trojúhelníku, rozlehlého ekoregionu západního Pacifiku, proslulého nezměrným bohatstvím korálů i mořské fauny. Pevninská část Raja Ampat zaujímá plochu přibližně srovnatelnou s krajem Vysočina, ale i s okolními vodami dosahuje rozlohy asi desetinásobně větší. Na ní se nachází více než 600 ostrovů. Celá oblast je velice sporadicky osídlená, padesát tisíc domorodců zde žije v necelé stovce izolovaných vesnicích, než do některé z nich dorazíte, míjíte ostrovy, kde nepotkáte živou duši. Podle pověstí jsou místní lidé potomky čtyř mužů, kteří se vylíhli z vejce a stali se vládci čtyř hlavních ostrovů - Waigea, Batanty, Salawati a Misoolu, podle kterých nese celá oblast název v překladu znamenající čtyři králové.

Ráno mi zde na horizontu zatančila skupinka delfínů, nyní se snažím pod vodou dostihnout mořskou želvu. Chvíli si hrajeme na honěnou než ji opustím pro hejno obřích ryb, které se nečekaně zjeví nad útesem. Je to jako nekonečný seriál v obřím tropickém akváriu, který vás pohltí od prvního dílu a pro který zapomenete na okolní svět a po celý den se od něj nemůžete odtrhnout. Rozlehlost celého regionu mi stále dopřává pocitu Robinsona odříznutého od civilizace.

S – snídaně, O – oběd, V – večeře

1. den:

ODLET Z EVROPY

2. den:

PŘÍLET DO JAKARTY – ODLET DO SORONGU

3. den:

PŘÍJEZD SORONG – RAJA AMPAT – ECO HAMU (V)
Přílet na letiště Sorong ranním letem, poté plavba veřejným rychlým trajektem do přístavu Waisai na ostrově Waigeo. Z přístavu Waisai se vydáme dřevěnou lodí do Eco Hamu. Místo obklopené panenským deštným pralesem, pestrobarevní papoušci lori, kakadu bílí, orlosupi mořští a zoborožci. Koupání a odpočinek. Pobyt v Eco Hamu.

4. den:

HAMU ECO – PASIR TIMBUL– YENBUBA JETTY – SNORKELING V MANSUARU – ZPĚT DO HAMU ECO (S,O–box,V)
Dnes se vydáme do oblasti ostrova Kri. Přejezd písečnými dunami v mělkých vodách na sousední ostrov Mansuar, šnorchlování u vesnice Yenbuba mezi hejny ryb a možná i žraloků. Písek na Mansuaru je velmi jemný a útesy plné ryb zde máte přímo před sebou. Ostrov Kri je vlastně prodloužením velkého ostrova Mansuar, samotný ostrov Kri se jmenuje Pulau Mansuar Kecil (Malý ostrov Mansuar). Oba ostrovy jsou spojeny písečným břehem, který můžeme za odlivu přejít. Pasir Timbul – bílý písek, rozprostírající se uprostřed moře a obklopený křišťálově čistou mořskou vodou, se vynořuje ve chvíli odlivu.

5. den:

HAMU ECO – jeskyně GENES – BATU PENSIL – záliv KABUI – PĚT SKAL (S,O,V)
Koupání, šnorchlování, odpočinek. Úžasná zátoka Kabui je výjimečným místem, jednou z hlavních zajímavostí při objevování tohoto velkého zálivu je existence korálových ostrůvků, které tvoří obří bludiště a vzájemně propojený labyrint, v jehož vodách se lámou zelené odrazy stromů. Jeskyně Genes, ikonický skalní útvar Batu pensil, výhled na zátoku Kabui, Batu lima, nádherné místo pro šnorchlování, tvořené z pěti skalních útvarů s bohatým podmořským životem.

6. den:

HAMU ECO – OSTROV GAM – OSTROV RUFAS – HAMU ECO (S,O,V)
Kopcovitý ostrov Gam je domovem mnoha ptáků. Vesnice Sawiggrai je jednou z nejlepších lokalit pro pozorování rajek, místně známý jako Cendrawasih. Ranní plavba do vesnice Sawinggrai a pozorování tohoto výjimečného druhu, jehož pera bývala ozdobou módních salonů v Evropě. Rajky můžete vidět obvykle jen v 5 hodin ráno místního času. Po 6. hodině ptáci postupně opouštějí hnízda a hledají si potravu, navečer se pak vracejí do svého hnízda Koupání a šnorchlování u ostrova Rufas – nádherného osamělého bodu v obrovské modři souostroví Raja Ampat. Příroda zde vytvořila vnitřní lagunu s neuvěřitelně smaragdově zelenou vodou, spojenou s mořem díky malému průchodu mezi skalami.

7. den:

ECO HAMU – ARBOREK – PIAYNEMO – TELAGA BINTANG – ECO HAMU (S,O,V)
Celodenní výlet dlouhým člunem, šnorchlování s mantami, návštěva vesnice na ostrově Arborek (rodinná atmosféra, bílé pláže, místní škola akostel), Arborek je velmi malý ostrov západně od Mansuru, který můžeme obejít podél pobřeží za cca 30 minut. Podmořské kouzlo tohoto místa si můžete vychutnat přímo u mola, kde můžete pozorovat spousty ryb. Piaynemo tvoří několik malých kuželovitých ostrovů s hustou vegetací, obklopených tyrkysovou vodou. Tady se vydáme od mola po dřevěných schodech (cca 360 schodů) na vyhlídku a odtud do Telaga Bintang. Tato laguna, obklopená útesy, při pohledu z výšky vypadá jako hvězda.

8. den:

HAMU ECO – WARSAMDIN – KALIBIRU – FRIWEN WALL (S,O,V)
Pláž Friwen nabízí mimořádné přírodní krásy. Pobřeží zdobí bílý písek, pláž obklopují stinné stromy a mořská voda se zde krásně zbarvuje. Příjemné místo pro odpočinek. Friwen Wall je také skvělou lokalitou pro šnorchlování. Kali Biru, Modrá řeka, je nazývaná díky svému přírodnímu průzračnému zbarvení. Zazo, malá řeka, tekoucí uprostřed hustého lesa Waisai

9. den:

ECO HAMU – SELPELE (S,O,V)
Dlouhý přejezd lodí na severozápadní cíp ostrova Waigeo do Selpele (za příznivých podmínek na ostrovy s domorodými vesnicemi, šnorchlování). Ubytování v chatkách s plnou penzí na soukromé pláži, procházka ke krásné laguně, obklopené mangrovovým lesem. Vesnice Selpele leží nedaleko zátoky Aljui. Můžeme se zde zapojit do každodenního života místních obyvatel, rybařit s místními dětmi, připojit se k místním ženám, tkajícím semat (rohož ze ságo palmové kůry).

10. den:

SELPELE – WAYAG – SELPELE (S,O,V)
Souostroví Wayag patří k nejznámějším v oblasti Raja Ampat, rozkládá se na ploše cca 155 000 ha moře a pevniny. Souostroví Wayag je tvořeno unikátním krasovým útvarem, tvoří kuželovitý ostrov, který se tyčí od mořského dna až po vrcholky malých ostrůvků. Každý ostrov tohoto malého souostroví je také porostlý bujnou vegetací. V laguně Wayagu si užijeme panenské pláže a budeme šnorchlovat se žraloky.

11. den:

V SELPELE (S,O,V)
Útesy ostrova West Waigeo, seskupené v ústí zálivu. Je zde několik krásných malých zálivů dokonalé pláže nebo skryté laguny. Na jižní straně vjezdu do zátoky Aljui se nacházejí prastaré otisky rukou předků místních obyvatel, kteří na tomto ostrově žijí nyní. Výlet lodí (dlouhým člunem) k prehistorickým malbám na útesu nad mořem. Lokalita je také skvělým místem pro mnoho mořských aktivit.

12. den:

SELPELE – OSTROV FAM – ECO HAMU (S,O,V)
Ze Selpele se vydáme na ostrovy Fam, známé bohatým výskytem mořských druhů. Vyskytuje se zde jedna z nejvyšších známých diverzit útesových druhů ryb v oblasti Raja Ampat. Útesy jsou velice pestrou směsí měkkých a tvrdých korálů a domovem větších druhů útesových ryb. Návrat do ECO Hamu.

13. den:

ECO HAMU (S,O,V)
Pobyt v Eco Hamu. Odpočinek. Podle letenek případně odpoledne návrat do Sorongu.

14. den:

WAISAI – SORONG (S)
Plavba ranním rychlým trajektem zpět do Sorongu, poté odlet do Jakarty a do Evropy

15. den:

NÁVRAT DO EVROPY

Cena zahrnuje

transfery, doprava v Raja Ampat, český tour leader, místní průvodce, pobyt v lodži, výlety a stravování dle programu, 2 x trajekt Sorong - Waisay - Sorong (ekonomická třída)

Cena nezahrnuje

mezinárodní letenka Evropa – Sorong - Evropa,letištní / lodní portýr,spropitné ,pojištění,veškeré vybavení pro mořské sporty,náklady vzniklé v důsledku zpoždění / zrušení letu,další jídlo / nápoje ,služby během volného programu,poplatek Raja Ampat (1 000 000 IDR na osobu),aktuální kurz cca 1 USD – 15 500 USD,v případě nutnosti je možná změna pořadí programu a ubytování,ubytování Eco Hamu a při výletu na Wayag chatky v Selpele, podle času zpáteční letenky ze Sorongu možná jedne noc v Soringu nebo Waisai

Odletová mista: Praha, Vídeň, Mnichov

Minimální počet osob: 5

Příplatky:
Vánoce, Silvestr – 4.500,- Kč

Termíny a ceny

5.1.2024 - 19.1.2024
cena zájezdu: 81 250 Kč
letenka: 38 000 Kč
cena letenky je orientační
Poznávací zájezd  <small>nehotelbusový zájezd</small>Raja Ampat - Wayag, Mapa